Tytuł projektu: „Wspieranie integracji społeczno- gospodarczej obywateli państw trzecich, w tym migrantów i ich rodzin w powiecie ostródzkim” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021- 2027
Wartość projektu: 836 807,50 zł
Dofinansowanie projektu: 794 966,50 zł
Cel projektu: podniesienie poziomu aktywności i integracji ze środowiskiem lokalnym 120 osób (90K i 30M) obywateli państw trzecich, w tym migrantów oraz ich rodzin, zamieszkujących powiat ostródzki, województwo warmińsko- mazurskie, poprzez realizację wysokiej jakości usług o charakterze edukacyjnym, społecznym, kulturalnym i zdrowotnym w okresie od 01.07.2024 r. do 31.03.2025 r. przyczyniający się do aktywnego udziału w życiu społeczno- gospodarczym.
Okres realizacji projektu: 01.07.2024- 31.03.2025
Zadania realizowane w ramach projektu:
- Diagnoza
- psycholog- indywidualne konsultacje prowadzone przez psychologa służące określeniu zasobów, potencjału, predyspozycji i potrzeb z uwzględnieniem takich elementów jak np. różnice kulturowe, status migracyjny, płeć, wiek itp. W ramach zadania psycholog wspólnie z UP opracują indywidualną ścieżkę integracji, która z jednej strony ułatwi uczestnikowi projektu proces integracji, jak również pracę specjalistów w innych zadaniach.
- Diagnoza język polski- indywidualne spotkania ze specjalistą, który oceni poziom znajomości języka polskiego, co ułatwi podział na grupy o różnym stopniu znajomości języka. Zadaniem specjalisty będzie również przełamywanie obaw związanych z nieznajomością języka polskiego, motywacja do udziału w zajęciach
- Diagnoza zdrowie, edukacja i kultura- indywidualne konsultacje ze specjalistą dotyczące poziomu znajomości uczestników projektu w obszarach edukacyjnych i kulturalnych, tak by zajęcia w projekcie w jak największym stopniu odpowiadały na potrzeby uczestników.
- Instrumenty społeczne- Indywidualne konsultacje psychologiczne- po opracowaniu diagnozy psycholog w ramach monitorowania służył będzie uczestnikom projektu przez cały okres trwania projektu indywidualnym wsparciem i konsultacjami. Celem zadania jest zapewnienie UP indywidualnego wsparcia związanego z doświadczeniami UP, które mogą mieć znaczenie na etapie realizacji projektu (np. PTSD, stany depresyjne, zaburzenia lękowe i adaptacyjne).
- Instrumenty społeczne- Indywidualne poradnictwo prawne- indywidualne konsultacje z prawnikiem, wsparcie w rozwiązywaniu problemów. W trakcie konsultacji indywidualnych rozwiązywane są indywidualne problemy prawne uczestników. Poradnictwo prawne pomoże uporządkować nawarstwione problemy UP stanowiące często barierę w podejmowaniu aktywności.
- Instrumenty społeczne- Zajęcia psychoedukacyjne- Zajęcia grupowe mające na celu przekazywanie wiedzy, dzięki której łatwiej będą mogli integrować się ze środowiskiem lokalnym. Uczestnicy projektu poznają dzięki realizacji zadania różne aspekty życia w Polsce. Zajęcia grupowe mające na celu przekazywanie wiedzy na temat funkcjonowania człowieka w różnych okolicznościach życiowych i warunkach społecznych. Dzięki zdobytej wiedzy na temat trudności napotykanych w życiu możliwe jest zmniejszenie poczucia lęku oraz znalezienie dogodnych rozwiązań. Zajęcia mają na celu zmianę zachowań i postaw, a także naukę radzenia sobie z problemami i zrozumienie ich.
- Instrumenty społeczne- konsultant i grupy wsparcia- Zadanie ma na celu wyposażanie UP w wiedzę, dzięki której łatwiej będą mogli integrować się ze środowiskiem lokalnym, uczestnicy projektu poznają dzięki realizacji zadania różne aspekty życia w Polsce. Indywidualne spotkania
z konsultantem, który motywuje, wspiera UP, ułatwia im osiągnięcie zamierzonych celów, wzmacniając silne strony. W trakcie konsultacji konsultant podkreślał będzie szkodliwość stereotypów płciowych oraz konieczność kształcenia przez całe życie. Zajęcia grupowe prowadzone przez konsultanta dotyczyć będą angażowania umiejętności uczestników w celu zaspokajania ich potrzeb. Zajęcia z konsultantem wprowadzające elementy terapii grupowej, w które osoby znajdujące się w podobnej sytuacji będą się wzajemnie wspierały - Instrumenty społeczne- Trening psychologiczny grupowy- warsztaty mające na celu poprawę sytuacji społecznej uczestników projektu. Na zajęciach omawiane będą tematy takie jak: budowanie wzajemnego zrozumienia, stymulowanie do samodzielności, odpowiedzialność i współpraca, pozytywne aspekty trudnych doświadczeń w relacjach z członkami rodziny, sąsiadami, środowiskiem lokalnym.
- Instrumenty społeczne- trening Umiejętności Społecznych- Zajęcia zorganizowane będą w trakcie wyjazdu grupowego. Organizacja specjalistycznej terapii grupowej w takiej formie wspomoże proces socjalizacji i wyrabiania nawyków społecznych. Codzienne, trwające cztery dni warsztaty pozwolą wdrażać wyuczone umiejętności, a terapeuci będą na bieżąco obserwować uczestników projektu i eliminować działania nieprzystające do naszego kręgu kulturowego oraz reagować terapeutycznie na zachowania odbiegające od norm społecznych obowiązujących w Polsce.
- Instrumenty edukacyjne- Język Polski- nauka języka polskiego w mowie i piśmie prowadzona w grupach. Realizacja zajęć niezbędna do osiągnięcia rezultatów – bez dobrej znajomości języka polskiego uczestnicy nie będą w stanie skutecznie integrować się ze środowiskiem lokalnym.
- Instrumenty zdrowotne- Warsztaty zdrowego stylu życia- zajęcia grupowe o tematyce: racjonalne gospodarowanie żywnością, aktywność fizyczna, kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia, profilaktyka zdrowia.
- Instrumenty zdrowotne- trening terapii uzależnień- Celem zajęć jest zapobieganie zachowaniom ryzykownym oraz trudnym sytuacjom, jakie mogą się pojawić w życiu, ograniczenia rozmiarów używania lub nadużywania substancji psychoaktywnych oraz zapobieganie różnorodnym szkodom zdrowotnym i społecznym, które są z tym związane.
- Instrumenty edukacyjne- Szkoła dla rodziców- zajęcia zakończone certyfikatem ukończenia- ćwiczenia, debaty, odwołania do doświadczeń z własnego dzieciństwa, wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami.
- Instrumenty edukacyjne- ekonomia wody- zadanie będzie polegało na działaniach integracyjnych obywateli państw trzecich ze środowiskiem lokalnym w formie spływu kajakowego.
- Instrumenty edukacyjne- Prawo grupowe- zajęcia grupowe z prawa przydatne w życiu uczestników projektu. W trakcie zajęć UP otrzymają wiedzę ogólną dotyczącą podstaw prawa i funkcjonowania w polskim systemie prawnym.
- Instrumenty edukacyjne- zielona transformacja- warsztaty proekologiczne i pro środowiskowe- praktyczne aspekty zrównoważonego rozwoju w codziennym życiu dotyczące oszczędności energii, segregacji odpadów, oszczędności wody. Wiedza w tym obszarze pozwoli uczestnikom projektu na lepszą integrację ze środowiskiem lokalnym, będą oni znali zasady funkcjonowania w miejscu, w którym mieszkają i pozwoli to na unikanie sytuacji konfliktowych w środowisku. W ramach zadania zorganizowana zostanie inicjatywa społeczna- uczestnicy projektu posprzątają teren wspólny w gminie.
- Instrumenty edukacyjne- kreowanie własnego wizerunku- W trakcie zajęć grupowych budowane będą u UP poczucie własnej wartości, samooceny, samoakceptacji- bardzo ważnych aspektów ludzkiego życia. W ramach zajęć przekazywane będą informacje zarówno teoretyczne jak i praktyczne dotyczące właściwości fizycznych mających wpływ na samoocenę, samoakceptację i poczucie własnej wartości.
- Instrumenty edukacyjne- Kształtowanie postawy proaktywnej- edukacja personalna w zakresie stymulowania przedsiębiorczości społecznej z elementami zawodowej, tworzenie wirtualnych organizacji np. NGO, przedsiębiorstw, przyjmowanie różnych ról w firmie. Warsztaty promujące aktywność zawodową.
- Instrumenty kulturowe- kultura- zajęcia grupowe na temat np. : Polska na mapie Europy, regiony i ich walory, wielokulturowość Warmii i mazur, święta narodowe, obyczaje z nimi związane, życie codzienne w Polsce, kuchnia polska i regionalna Warmii i Mazur, elementy najnowszej historii, miejsca, które trzeba zobaczyć na Warmii i Mazurach. W ramach zagadnień z etyki: moralność, systemy myślowe, wartości życiowe, ale również przekaz nauk moralnych w oparciu o przysłowia ludowe, które często są tożsame np. z ukraińskimi.
- Instrumenty kulturowe- warsztaty aktywności społecznej- Twórcze: zajęcia grupowe pozwalające na poznanie naszego dziedzictwa kulturowego- w odniesieniu do Warmii i Mazur – swoistego tygla kulturowego. Forma integracji przez muzykę jest skuteczna, ciekawa i dostępna dla wszystkich UP. W ramach zadania zrealizowane będą warsztaty teatralno- muzyczne. Na zakończenie zajęć przygotowana będzie dla społeczności lokalnej Inicjatywa Społeczna- przedstawienie- montaż muzyczno- teatralny.
- Instrumenty kulturowe- warsztaty aktywności społecznej- Dziedzictwo kulinarne- zajęcia grupowe o tematyce dotyczącej dziedzictwa kulinarnego Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur. Podobieństwa i różnice w kulinariach, różne potrawy na różne okazje świeckie i religijne. Zadanie zakończone inicjatywą społeczną: organizacja spotkania otwartego dla mieszkańców.
- Instrumenty społeczne, edukacyjne, zdrowotne i kulturowe- Zajęcia opiekuńczo wychowawcze- zajęcia dla dzieci i młodzieży z trenerami
Biuro Projektu:
ul. 3 Maja 12, 14-300 Morąg
Tel: 89-525-59-54
Siedziba Partnera:
Ul. Jana III Sobieskiego 9, 14-100 Ostróda
Tel: 662-103-272
W celu przystąpienia do projektu poniżej kwestionariusz i regulamin rekrutacji. Wydrukowane dokumenty należy złożyć w Biurze Projektu lub w siedzibie partnera. W Biurze Projektu dostępne są również wydrukowane kwestionariusze.
#FunduszeUE, #FunduszeEuropejskie
Więcej informacji w biurze projektu
Dokumenty do pobrania:
Ankieta
Deklaracja uczestnictwa
Kwestionariusz
Regulamin
RODO
Comments are closed.